PODLOŽKY POD KOLESÁ?

Zdraví ťa Erik!


Vitaj v mojom blogu, kde budem priebežne pridávať články dotýkajúce sa problematiky produktu, ktorý keď sa rozhodneš svoje auto odlíšiť od série, zlepšiť jeho vzhľad a jazdné vlastnosti, je jednými považovaný za základ úpravy a druhými naopak zatracovaný s tvrdením, že je pre auto škodlivý. Ako to teda je?


Budem sa ti snažiť prinášať objektívne informácie podložené niekoľkoročnou praxou vo výrobe podložiek pod kolesá a spätnou väzbou od našich zákazníkov.


ČO SÚ TEDA TIE PODLOŽKY POD KOLESÁ, AKO SA DELIA A NA ČO SLÚŽIA?


Podložky pod kolesá sú auto-doplnok, často zaraďovaný do sekcie "tuning", čo je podľa mňa dosť povrchné. Ľahko sa ti môže stať, že podložky budeš potrebovať aj z funkčného hľadiska a nielen kôli zlepšeniu vzhľadu a jazdných vlastností, o ktoré pri tuning-u ide. Keby tu neboli, tak by ti tie krásne nové disky čo si kúpil a šúchajú o strmene bŕzd kôli zlému ET, alebo nepasujú vôbec kôli zlej rozteči boli asi nanič. Takže podložky buď chceš, alebo ich potrebuješ . Samotný tuning nepotrebuješ, preto ich neškatuľkujme a skúsme ich vnímať, aj ako niečo, čo ti môže pomôcť vyriešiť problém. Zhrnuté a podčiarknuté - nemusíš sa zaujímať o tuning a predsa sa ti môžno podložky pripletú do cesty. Preto ti nižšie ponúkam základné informácie o tomto zaujimavom produkte.


CHARAKTERISTIKA

Podložky pod kolesá je výrobok najčastejšie vyrábaný z hliníkovej zliatiny ľudovo označovanej "DURAL". Toto nieje pravidlo, môžu byť aj oceľové, ale to na osobáku nechceš. Tie sa hodia na malotraktor a pod., áno malotraktor, aj keď to znie divne vyrábame podložky na osobaky, SUV, vlečky, karavany a podobne. Raz mi volal chlap, či mu spravíme podložky pod kopytá koňa, no čo autá a kone predsa patria k sebe :D, ale to už odbáčam od témy (ale dotyčný to myslel vážne :D)


DURAL je pomenovanie pre zliatinu hliníka s inými prvkami, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti. My používame na výrobu zliatinu AW2007, ktorá svojimi vlastnosťami dokonale spĺňa požiadavky na finálny produk-podložky. Najčastejšie je surový materiál duralová guľatina rôznej dĺžky, ktorá sa podľa potreby delí na kusy potrebné k výrobe tvojich podložiek. Viac o materiály nájdeš tu.

Obr.1 Napílená duralová gulatina


Obrábaním (sústruženie, frézovanie, vŕtanie) takýchto kusov guľatiny sa dopracujeme až k finálnemu produktu - podložkám pod kolesá. Na ilustráciu prikladám koláž, ako sa zo surového materiálu zrodí prémiový produkt, ktorý už možno aj ty používaš, alebo sa práve rozhoduješ či ideš dotoho!


Obr. 2 Od surového kusu duralu po finálny produkt -rozširovacie podložky


ROZDELENIE PODLOŽIEK


Podložky pod kolesá môžeme v globále rozdeliť na dve skupiny. Na rozširovacie podložky a podložky na zmenu rozteče. Jedná sa v podstate o rovnaký produkt, akurát sa menia jeho parametre. Vysvetlím.


ROZŠIROVACIE PODLOŽKY


Rozširovacie podložky sa vyrábajú v troch prevedeniach - Priechodné, Púzdrové(závitové), Štiftové

Už z názvu je jasné, že ideme rozširovať a to konkrétne nápravy tvojho auta, čo si nedávno kúpil a sériové kolesá sú tak utopené, že zozadu vyzerá, ako fúrik, alebo špekuluješ, ako čo najjednoduchšie a najlacnejšie upravíš niečo na tvojom síce staršom, ale tvojom! aute. Podrobne sa každému typu budem venovať v ďalších blogoch, alebo pozri sem. Teraz spomeniem len základné fakty o jednotlivých typoch a rozdiely medzi nimi.


Priechodné podložky


- Priechodné ich nazývame pretože skrutka cez diery "len prechádza",

- najzákladnejší a najlacnejší typ rozširovacích podložiek,

- jednostupňová montáž: podložka sa samostatne neupína na nápravu, je vložená pod diskom a dotiahnutá predĺženou skrutkou, ktorá prechádza súčasne cez disk aj podložku. Viď obrázok nižšie,

- vyrába sa do hrúbky 30mm

- je vhodný hlavne na autá, ktorých kolesá sa doťahujú na nápravu skrutkami. Viac info tu.
Obr. 3 Systém uchytenia - priechodné podložkyPúzdrové podložky(závitové)- Púzdrové podložky ich nazývame pretože sú v nich zalisované závitové púzdra,

- dvojstupňová montáž: podložka sa samostatne upína do zafrézovaných dier, pomocou dodávaných skrutiek a následne sa montuje do podložky disk pôvodnými skrutkami z auta.

-vyrábajú sa od rozmeru 22mm (kvôli rozmeru púzdra) do 50mm,

- vhodné hlavne pre autá, ktorých disky sa na nápravu upínajú skrutkami.

Viac info tu.

Obr. 4 Systém uchytenia púzdrových podložiek
Štiftové podložky

- Štiftové, podložky ich nazývame, pretože sú v nich zalisované štifty.

-takisto, ako v predchádzajúcom prípade dvojstupňová montáž: podložka sa na auto upne buď matkami, alebo skrutkami. Následne sa na štifty zalisované v podložke nasadí disk a utiahne pôvodnými matkami z auta, prípadne dodanými.

- tento typ je vhodný hlavne na autá, ktorých disky sa uťahujú matkami na štifty trčiace z nápravy, ale aj na tie, kde sa disky doťahujú skrutkami.

- tento typ sa vyrába od hrúbky 20mm, najširšie sme robili až 90mm! Pozri foto nižšie také monštrá si nevidel ešte.

Obr. 5 Proces výroby 90mm podložiek od V-M Spacers.

Obr. 6 Finálny produkt - 90mm štiftové rozširovacie podložky


Na ďalších obrázkoch máš na modeloch znázornené dve situácie, ktoré môžu nastať pri montáži štiftových podložiek.

Obr. 7 System uchytenia podložiek v prípade keď sa koleso na auto montuje skrutkou

Obr. 8 Spôsob uchytenia podložky v prípade, keď sa koleso na auto uchytáva matkami (z nápravy trčia štifty)

Často sa stretávam s tým, že sa ma ľudia spytujú ktorý z týchto typov je lepší. Odpoveď je že všetky sú rovnako dobré, akurát každý z nich sa používa v inom prípade, ale sú aj prípady kedy sa dajú použiť všetky 3 typy. Vtedy je to čisto na rozhodnutí zákazníka, čo mu viac pozdáva.Takže, toto boli základné informácie, ktoré o rozširovacích podložkách potrebuješ na úvod vedieť. Bližšie sa im budem venovať v ďalších blogoch, ale ak si nedočkavý, dosť podrobne to nájdeš rozobraté aj na našej stránke www.v-mspacers.eu. Poďme na podložky na zmenu rozteče.


PODLOŽLKY NA ZMENU ROZTEČE

Pri tomto type podložiek je zaujimavé, že plnia dve funkcie naraz, aj rozširujú aj menia rozteč. Podložky na zmenu rozteče sa vyrábajú v dvoch prevedeniach - štiftovom a púzdrovom. O každom z nich sme si už hovorili vyšsie, takže ti vysvetlím len rozdiel. Aby si si to vedel lepšie predstaviť pozri obrázky nižšie.

Obr. 9 Štifové rozširovacie podložky - Vyfrezované diery(A) aj zalisované štifty(B) ležia na jednej roztečnej kružnici.

Obr.10 V prípade podložiek na zmenu rozteče diery a štifty neležia na jednej roztečnej Kružnici. Diery sú v rozteči, aká je na aute a štifty v rozteči diskov, ktoré chceš na auto založiť.


V prípade púzdrových podložiek na zmenu rozteče je situácia rovnaká akurát sú na podložkách závitové púzdra a nie štifty. Pri podložkách na zmenu rozteče sa samozrejme mení aj stredová diera z rozmeru, ktorý je na aute(C) na rozmer, ktorý je v disku(D).

Toto sa môže meniť aj pri rozširovacích podložkách napríklad v prípade, že chceš na e39 založiť disky z E61. Rozteč je rovnaká 5x120, ale disky majú 72,6mm otvor a na aute je 74,1mm. Vtedy nám napíšeš a my ti také podložky vyrobíme. Čo sa týka zmien rozteči, robíme všetky, ktoré je bezpečne možné vyrobiť a to zo 4 na 4, z 5 na 5 alebo 6 na 6 (napríklad z 5x112VW na 5x120BMW).


Viete vyrobiť aj z 5 na 4, alebo naopak?


Áno, vyrobiť ich vieme, ale treba si položiť otázku, či už to nieje za hranicou bezpečnosti. Takéto podložky sa dajú vyrobiť, len keď sa vynechá buď jedna diera, alebo jeden štift(púzdro). Nebudem tu polemizovať nechám na každého, nech si vytvorí svoj vlastný názor, ale ja sa ťa budem radšej od toho snažiť odhovoriť.

Čo sa týka minimálnych hrúbok platí to, čo sme si už hovorili o štiftových a púzdrových rozširovacích podložkách, čiže 20 štiftové a 22 púzdrové.


Takže myslím si, že nateraz by aj stačilo, Dúfam, že si sa dozvedel aj niečo, čo si ešte o podložkách nevedel. V ďalších blogoch budem detajlnejšie venovať rôznym problémom a otázkam, ktoré spolu riešime. Ak máš otázku, dotaz, objektívnu kritiku, kľudne mi ju napíš na našom FB, alebo do komentáru pod blog a môžeme si to rozobrať. Zbytočne nehejtuj.


Nezabudni, že všetky info o našich produktoch nájdeš na www.v-mspacers.eu


Stránky partnerov:


www.facebook.com/AUTICKARIcom

www.autokozmetika-kenotek.sk

www.dovozautznemecka.sk

www.factorydetail.sk

www.facebook.com/Illegal.Garage.sk

www.facebook.com/G.F.phottography

www.combipneu.sk

www.mini-caravans.com/sk/

www.facebook.com/MB-cars-Autofolie-RS-225026717874413


Aj ty môžeš byť náš partner, stačí keď ma kontaktuješ na 0907832014, alebo mejlom na vaskor@v-mspacers.eu. Nebránime sa akejkoľvek forme serióznej spolupráce.


Širokým nápravám ZDAR!Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square